من و برادرم لوبیا!

کتابی مخصوص بچه‌ها

قرار است کتاب معرفی کنیم! آن هم نه هر کتابی، کتابی خوشمزه که مخصوص بچه‌هاست! چرا این را می‌گویم؟ معلوم است، چون راستی‌راستی قرار نیست دست هیچ بزرگتری به این کتاب برسد. این را همان‌جا روی جلد اول مجموعه با حروف بزرگ نوشته‌اند، تا مبادا بزرگ‌ترها متوجهش نشوند: «دور از دسترس بزرگسالان نگهداری شود.» پس زود کتاب را جایی پنهان کنید و وقتی تنها هستید به سراغش بروید.


من و برادرم لوبیا! نام یک مجموعۀ سه‌جلدی خواندنی و دوست‌داشتنی است از الیف آکارداش. مجموعه‌ای که پر است از شوخی و شیطنت‌های عدس و برادرش لوبیا! و البته تا دلتان بخواهد قرار است در این مجموعه از عدس دربارۀ نوشتن و نویسندگی چیز یاد بگیرید.
عدس دیگر چه‌جور موجودی است؟ عدس مثل خودتان آدمیزاد است. فقط کمی اسمش عجیب و غریب است. برای اینکه بفهمید چرا اسمش عدس است لازم است کتاب را بردارید و بخوانید تا ببینید چه می‌شود که یکی می‌شود عدس و آن یکی لوبیا. البته دور از ذهن نیست که همۀ این‌ها از اول زیر سر لوبیا بوده! یکی از همان دیوانه‌هایی که اغلب دردسر درست می‌کند و لوبیا را کلافه کرده!
این مجموعۀ بانمک با تصویرسازی خاص مزین ییلماز و ترجمۀ روان بهاره فریس‌آبادی مناسب بچه‌های گروه ج و د است. خاصه بچه‌هایی که دلشان می‌خواهد نویسنده شوند و از فوت و فن‌ها و رمز و رازهای داستان‌نویسی سر دربیاورند.

برادرم لوبیا! جلد اول مجموعه است. خیلی عجیب نیست که شما هم همان اول کار متوجه شوید هیچ‌چیز بدتر از تنها ماندن با لوبیا توی خانه نیست، البته بجز بازی کردن با او. اما از آن‌جا که حافظۀ عدس دست‌کمی از ماهی قرمز ندارد، او این را فراموش می‌کند و نتیجه‌اش این می‌شود که…
این دو داستان به همراه «ماجرای کرۀ بادام‌زمینی»، «لحاف»، «کراس کچل»، «پسرهای محله» و چند داستان دیگر را می‌توانید در جلد اول بخوانید. شخصیت‌پردازی واقعی، فضاسازی‌های درست و قرابت فرهنگی‌‌مان با شخصیت‌ها این داستان‌ها را باورپذیرتر و ملموس‌تر کرده.

من، برادرم لوبیا و خانوادۀ دیوانه‌ام دومین کتاب مجموعه است. توی این جلد عدس کلی کار عجیب و غریب می‌کند و اوضاع را به هم می‌ریزد. او دوست‌‌های لوبیا را سر جایشان می‌نشاند، به کمد آذوقۀ خواهزش دستبرد می‌زند، حسابی خودخواه می‌شود و کمی به گربه‌ها نزدیک می‌شود. خب، لابد توقع نداشته‌اید که عدس خودش جزو دار و دستۀ دیوانه‌ها نباشد؟
البته خیلی هم جای نگرانی نیست. چون عدس بالاخره می‌تواند یک موفقیت خارق‌العاده به دست بیاورد. او موفق می‌شود لوبیا را به نوشتن ترغیب کند! باورش برایتان سخت است، نه؟


توی دفتر یادداشت برادرم لوبیا، یعنی جلد سوم، لوبیا دارد یواش‌یواش نویسنده می‌شود، البته با راهنمایی‌های عدس. برای همین هم است که ما خواندن این کتاب را به همۀ بچه‌هایی که دلشان می‌خواهد نویسنده شوند و تازه اول راه‌اند و کلی سؤال دربارۀ نویسندگی دارند پیشنهاد می‌کنیم.
مقدمه‌چینی، گسترش و پایان‌بندی از جمله نکته‌های پایه‌ای و اساسی نویسندگی‌اند که در این کتاب درباره‌شان می‌خوانید، همین‌طور نقش راوی داستان، انواع سبک‌های نویسندگی و شخصیت‌پردازی در داستان.

خبر خوب آن‌که توی کتاب صفحه‌هایی هم برایتان در نظر گرفته شده که شما می‌توانید همان‌جا اولین مشق‌های نویسندگی‌تان را ثبت کنید.

نوش جان!

درباره نویسنده: صحرا علومی

مطالب زیر را حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *