یاسمن خلیلی‌فرد

یاسمن خلیلی‌فرد

یاسمن خلیلی فرد متولد ۱۳۶۹ در شمیرانات.
کارشناسی ارشد کارگردانی سینما از دانشگاه هنر تهران.
– عضو انجمن منتقدان و نویسندگان سینمای ایران
– عضو انجمن صنفی داستان نویسان
– عضو پیشین تحریریه روزنامه سینمایی «بانی فیلم»

یاسمن خلیلی فرد، فعالیت خود را از ۱۳ سالگی با نوشتن نقد فیلم و سریال برای نشریه «سروش هفتگی» آغاز کرد و کارش را به صورت رسمی در مجلاتی چون «فیلم و سینما»، «سینما» ، «نیمرخ» و روزنامه «بانی فیلم» ادامه داد.
در دبیرستان کوشش در رشته ریاضی تحصیل کرد و دیپلمش را در همین رشته گرفت و سپس در کنکور هنر شرکت کرد و با رتبه ۱۱۲ در دانشگاه هنر تهران و رشته سینما پذیرفته شد و تحصیل خود را تا مقطع کارشناسی ارشد در این دانشگاه ادامه داد.
او در سال­ های دانشجویی فیلم های کوتاه «هدیه»، «تجریش»، «صدا» و «دو بر یک» را ساخته است و به عنوان دستیار کارگردان در چند فیلم تجربی مشارکت داشته است.
او نخستین رمان خود را تحت عنوان «یادت نرود که …» در سال ۱۳۹۴ از نشر چشمه منتشر کرد که تاکنون به چاپ نهم رسیده است. این رمان ابتدا طرحی سینمایی بود که فیلمنامه اش با عنوان «زمستان ابدی» در خانه سینما ثبت شده است. این کتاب در سومین دوره از جشنواره رمان ایرانی برنده جایزه بهترین کتاب شد.
در خرداد ۱۳۹۵ کتاب «نقش جنگ بر سینمای غیرجنگی ایران» را از نشر «نظر» منتشر کرد. این کتاب براساس پایان نامه کارشناسی ارشد او گردآوری شده است که در جشنواره «هنر و ادب مقاومت» برنده جایزه شد. این کتاب با در نظر گرفتن چارچوب نظریه روانشناسی تحلیلی کارل گوستاو یونگ به تاثیر روانی و اجتماعی نقش جنگ بر انسان ها می پردازد و این مقوله را در چند فیلم مهم سینمای ژانر دفاع مقدس بررسی می کند.
سومین کتاب این نویسنده با عنوان «انگار خودم نیستم» زمستان ۱۳۹۶ از نشر ققنوس منتشر شد که در حال حاضر در نوبت چاپ ششم قرار دارد.این رمان در نخستین دوره از جشن کتاب سال جوانان (تابستان ۱۳۹۸) شایسته تقدیر شده است.
چهارمین کتاب یاسمن خلیلی فرد مجموعه داستان «فکرهای خصوصی» نام دارد. این مجموعه را نشر هیلا از زیرمجموعه های گروه انتشاراتی ققنوس در آذرماه سال ۱۳۹۸ منتشر کرده است. تعدادی از داستان های این مجموعه پیش تر در نشریات مختلف همچون هفته نامه «کرگدن» و روزنامه «اعتماد» منتشر شده اند.

خلیلی فرد هم اکنون به عنوان منتقد ادبی با روزنامه «آرمان ملی» و به عنوان منتقد سینمایی آزاد با نشریات مختلفی چون روزنامه های «شرق»، «هنرمند»، «جام جم» و … همکاری می کند.

درباره نویسنده: مرجان فلاح

مطالب زیر را حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *